Niekoľko užitočných tipov, ako postupovať pri čistení a starostlivosti o interiérové dvere

To prvé, čo zbadáte, keď prídete ku niekomu domov, sú práve dvere. Často sa však stane, že na ich umývanie zabúdate alebo tomu nekladiete žiadnu váhu. Je to ale rovnako dôležité, ako umývanie hociktorého iného nábytku v domácnosti.

Základom starostlivosti o dvere je ich pravidelná údržba a kontrola. Tým môžete zabrániť nechceným nehodám a predĺžiť ich životnosť.

Rôzne materiály dverí

Existuje mnoho materiálov, z ktorých môžu byť dvere vytvorené, a preto by ste mali dávať pozor, akým spôsobom ich budete umývať a udržiavať.

Masívne drevo

Dvere vyrobené z masívneho dreva sú považované za tú najlepšiu voľbu. Pri správnom zaobchádzaní vám vďaka vysokej kvalite a prírodným vlastnostiam, rovnako ako drevený masívny nábytok, vydržia celé roky. Sú výrazným prvkom v interiéri a dokážete si ich zladiť do akéhokoľvek štýlu.

Povrch dverí utierajte od prachu mäkkou, suchou handričkou. Uistite sa, že na nej nie je nič, čo by mohlo povrch dverí poškodiť. Na trhu sa dajú nájsť aj špeciálne handričky, ktoré sú určené na drevené povrchy. 

Pri drevených dverách nie je vhodné používať abrazívne prostriedky alebo chemikálie pre domácnosť. Tie by mohli dvere nenávratne poškodiť. Môže sa tým ovplyvniť farba povrchu alebo poškodiť štruktúra dreva.

Na odstránenie škvŕn a nečistôt, hlavne ak máte biele dvere, použite čistiace prostriedky určené na čistenie a ošetrovanie dreva.

K údržbe a starostlivosti patrí aj to, aby ste dvere z masívneho dreva chránili pred mechanickým poškodením. Tento typ materiálu je tiež citlivý na vlhkosť a teplotné zmeny. V takomto prípade sa začne drevo rozširovať, zdúvať sa a praskať. Ak sa dvere poškodia takýmto spôsobom, je odporúčané použiť vosk na drevené povrchy.

Drevená dyha

K pravým dreveným dverám sa v súčasnosti zaraďujú aj dvere z drevotriesky pokryté drevenou dyhou. Dyha je tenká vrstva z jemného dreva a je považovaná za ideálny kompromis medzi cenou a kvalitou. Zároveň nie sú také ťažké ako dvere z masívu, takže sa s nimi v prípade nasadzovania a opráv lepšie manipuluje.

Dvere by ste mali pravidelne utierať od prachu a nečistôt jemnou a suchou handričkou, napríklad z mikrovlákna.

Je žiaduce používať pri drevenej dyhe leštidlá nábytku na báze vosku. To zlepšuje jej vzhľad a predlžuje životnosť. Leštidlá na nábytok s vysokým obsahom vosku navyše môžu prekryť škrabance a malé praskliny, ktoré sa používaním dverí často objavujú.

Nepoužívajte agresívne prostriedky alebo kefy s tuhými štetinami. Poškodzujú povrch prírodnej dyhy.

Laminát

Tieto dvere sa vyznačujú vysokou odolnosťou proti mechanickému poškodeniu aj proti vode. Nevadí im vyššia teplota či vyššia vlhkosť vzduchu. Spôsobené to je absenciou pórov v štruktúre.

Je to viacvrstvový materiál vyrobený z prírodných drevených vlákien a syntetického spojiva. Vďaka tomuto zloženiu je napodobnená textúra a farba prírodného dreva.

Krídlo dverí by ste mali pravidelne utierať navlhčenou alebo suchou handričkou, prípadne špongiou. Na umývanie môžete použiť akékoľvek čistiace prostriedky pre domácnosť, no vyhnite sa tým najagresívnejším. Jednoduchým a ekologickým spôsobom dokážete vyčistiť z laminátových dverí akúkoľvek nečistotu alebo fľaky.

Sklo

Pieskované sklo nádherne vynikne ako materiál pre dvere, sklenené steny či posuvné systémy na skriniach so zrkadlom. Jeho veľkou výhodou je prirodzené prepúšťanie svetla, napriek tomu však zaručuje súkromie a bezpečnosť osôb.

Dvere z pieskovaného skla oceníte v priestoroch, ktoré potrebujú presvetliť, alebo kde chcete jednoduchým efektom vytvoriť ilúziu väčšieho priestoru. Sú obľúbenou voľbou pri prerábaní interiérov, kde nenásilným a a elegantným spôsobom vytvoria prechod medzi dvoma miestnosťami.

Vďaka nanotechnologickej úprave použitej už pri výrobe sa proces bežného čistenia značne zjednodušuje. Pieskované sklá nepotrebujú špeciálne čistiace prostriedky.

Pri čistení sa vyhnite sypkým prípravkom, drsným povrchom, ktoré by zanechali škrabance, agresívnym čističom a látkovým utierkam, ktoré púšťajú nitky.

Naopak, začnite čistou vodou, ktorou umyjete celý povrch. Potom použite mäkkú handričku namočenú do kuchynského saponátu určeného na sklo.

Povrch následne vyčistite a suchou utierkou vyleštite do sucha. Vždy ho čistite celý, aby ste sa vyhli zbytočným fľakom.

Mechanické súčasti dverí

Nevyhnutnou súčasťou každých interiérových dverí sú ich mechanické časti. Tie možno nie sú tak viditeľné, no ich funkčnosť je o to dôležitejšia. Občasné skontrolovanie pántov a ich ochrana pomocou špeciálneho oleja je určite na mieste.

Vŕzgajúce dvere vám môžu poriadne narušiť komfort bývania a zanedbaním údržby pántov môže dôjsť aj k ich celkovej degradácii. Ak máte zasúvacie alebo dvojkrídlové posuvné dvere, všímajte si predovšetkým či idú otvárať hladko, plynulo a bez drhnutia.

Pri pántoch, zámkoch a ostatných mechanických častiach interiérových dverí je dôležité,  aby nezačali hrdzavieť, a aby boli pohyblivé súčasti dostatočne premazané. Žiadna z pohyblivých súčastí dverí by sa nemala zadrhávať.

Dôležité je dohliadnuť na to, či nedochádza k usadzovaniu nečistôt, čo by opäť mohlo byť dôvodom zníženej funkčnosti dverových mechanizmov a ich rýchlejšieho opotrebovania.

Všímajte si tiež prípadne uvoľnené skrutky alebo nedoliehajúce časti, ktoré môžu byť dôsledkom nešetrného zaobchádzania alebo nesprávnej montáže.

Posuvné dvere

Existuje viacero typov dverí, napríklad otočné, kyvné, posuvné alebo skladacie. Sú to práve posuvné dvere, pri ktorých pribúdajú ďalšie časti, na ktoré by ste nemali zabudnúť.

Puzdro

Puzdro zásuvného systému je odolné voči bežným vplyvom v domácnosti, vrátane vyššej vlhkosti. Puzdro nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť.

Koľajnice

Koľajnice, ktoré vedú nosné vozíky, sú jedným z kľúčových prvkov celého systému. Sú vyrobené z vysoko kvalitných materiálov, ktoré zaručujú dlhú životnosť a lepšiu schopnosť vedenia vozíkov v lište. Keďže sa tam môže usádzať prach, je vhodné koľajničky občas povysávať.

Nosné vozíky

Dalo by sa očakávať, že nosné vozíky, ktoré umožňujú pohyb dverného krídla po koľajnici, budú kritickou súčiastkou vyžadujúcou si pravidelnú údržbu, čistenie a občasné premazanie otočných častí. Opak je ale pravdou. Nosné vozíky by taktiež mali vydržať bez akejkoľvek údržby.

Tip: Aj napriek zvýšenému počtu častí a náročnejšiemu zabudovaniu, majú posuvné dvere množstvo pozitív a výhodných vlastností. Poznáte výhody posuvných dverí?

Kľučky

Dverová kľučka je síce malým doplnkom, no zároveň je to jeden z najvýraznejších elementov dverí. Taktiež vyžaduje starostlivosť, aby dobre slúžila a vyzerala.

Kľučka by mala byť z odolného materiálu a kvalitne prevedená. Ďalšia vec je správna montáž. Narážanie do steny ju môže zničiť, na stene zostanú škrabance a po čase sa objavia aj fľaky. Najlepšie je použiť zarážku, ktorá dvere zastaví pred stenou.

Väčšina kľučiek je vyrobených z kovu, takže je dôležité postarať sa o to, aby jej časti nedrhli. Kľučku by ste mali odmontovať a všetky súčiastky dôkladne premazať. Odporúča sa vazelína alebo špeciálne oleje v spreji, vďaka ktorým sa vyhnete rozoberaniu.

Aby bola kľučka čistá, použite raz do dňa len handričku namočenú vo vode, prípadne s prípravkom na kovové povrchy. Nepoužívajte žiadne agresívne chemikálie.

Zárubne

Zárubne sú dôležitou súčasťou dverí, takže vyžadujú minimálne rovnakú pozornosť. Majú na starosti udržanie dverí, ich správne fungovanie a sú dôležité aj z estetického hľadiska. Starostlivosť sa odlišuje od typu zárubne aj od použitých materiálov.

Tip: Zárubne aj spolu dverami môžu mať významnú estetickú funkciu. Pri kombinácii s vhodnou dlažbou, napríklad v kúpeľni, môžu dotvárať celkovú atmosféru. Viete, ako zariadiť kúpeľňu, aby ste sa v nej cítili príjemne?

Kovové zárubne

Starostlivosť je podobná ako pri dverách. Pri kovových zárubniach môžete používať prípravky do domácnosti bez agresívnych látok. Zmiešate ich s vodou a handrou zárubňu poumývate. V prípade poškodení alebo škrabancov je potom dobré kovovú zárubňu prefarbiť.

Drevené zárubne

Drevené zárubne ošetrujte len špeciálnymi prípravkami alebo vlhkou handrou, nikdy nie mokrou. Nezabúdajte utierať aj vrchnú hranu, pretože tam sa zachytáva najviac prachu. V prípade poškodení použite vosk alebo tmel.

Na záver

Starostlivosť o dvere a ich rôzne časti môže pôsobiť ako jednoduchá záležitosť. Aj napriek svojej jednoduchosti a rýchlosti by sme ju nemali podceňovať. Vhodnou starostlivosťou a čistením môžeme predĺžiť životnosť, a tým si ušetriť množstvo zbytočných problémov.