Jednoduchý návod na pravidelnú údržbu auta

Byť automobilovým nadšencom a rozumieť autám sú dve rozdielne veci, ktoré často idú ruka v ruke ale nemusí to platiť vždy. Môžete zbožňovať krásne autá a napriek tomu nemusíte byť odborníkom alebo odborníčkou na správny servis. Či už ste novopečeným majiteľom auta, alebo máte vlastné auto už niekoľko rokov, v každom prípade by ste mali vedieť, ako sa o vozidlo správne starať.

Prečo je správna starostlivosť o auto dôležitá?

Pravidelná údržba auta patrí k najdôležitejším spôsobom, ako najlepšie uchovať svoje auto vo funkčnom stave. Činnosti ako pravidelná výmena oleja, kontrola tekutín (brzdová, chladiaca,…), výmena pneumatík a ďalšie, udržiavajú auto v bezporuchovom chode a zabezpečujú, aby boli všetky komponenty v dobrom technickom stave.

Bezpečnosť

Na prvom mieste je pri jazde v aute jednoznačne bezpečnosť. Bez pravidelnej údržby riskujete, že neodhalíte prípadné poruchy alebo problémy, ktoré by mohli spôsobiť vážne bezpečnostné hrozby. Je dôležité aby ste udržiavali dobrý stav bŕzd, dostatočnú hĺbku dezénu pneumatík, správne fungovanie všetkých svetiel a signálov atď.

Ušetríte

Z dlhodobého hľadiska vám pravidelná kontrola auta pomôže ušetriť peniaze. Nielenže v prípade poruchy predídete prehlbovaniu problému, ale navyše oprava a výmena opotrebovaných častí automobilu môže zlepšiť výkon a spotrebu paliva. Pravidelnou údržbou sa tak môžete vyhnúť nákladným opravám spôsobeným zanedbaním alebo opotrebovaním.

Nižšie emisie

Chybné alebo opotrebované diely môžu zvýšiť spotrebu paliva a uvoľniť viac škodlivých látok do ovzdušia. Ak vám teda záleží na životnom prostredí, nepodceňujte pravidelnú údržbu auta.

Na čo sa sústrediť

Je niekoľko oblastí, ktorým by ste pri starostlivosti o vozidlo mali venovať zvýšenú pozornosť. Aby ste mohli vykonať zodpovednú údržbu, je dôležité auto dobre poznať. Viete ako funguje brzdový systém v aute alebo ako sa mení motorový olej?

 

Kontrola a výmena oleja

Prečo je olej v aute dôležitý?

Motorový olej slúži na to, aby premazal všetky mechanické súčasti motora, zmenšuje tak trenie a opotrebenie a zabraňuje poškodzovaniu motora. Zabezpečuje tiež odvod tepla, chladí motor a chráni jeho vnútro pred hrdzavením. Postupom času však olej stráca svoju mazaciu schopnosť a treba ho vymeniť.

Ako spoznať, že je čas na výmenu oleja?

Novšie modely áut vám už potrebu výmeny oleja samé ohlásia kontrolkou. Napriek tomu by mal byť olej skontrolovaný aj na pravidelných prehliadkach v autoservise.

U väčšiny starších automobilov platí, že olej je vhodné vymeniť každých 10 000 až 15 000 kilometrov. V prípade, že budete interval výmeny preťahovať, olej prestane plniť svoju úlohu a motor sa bude viac opotrebovávať.

Ako na to?

Po zaparkovaní na rovnej ploche počkajte 10 minút. Následne zdvihnite a zaistite kapotu, vytiahnite odmerku a čistou handričkou alebo papierovou utierkou utrite jej koniec. Potom ju vložte späť a zasuňte nadol až na maximum. Hneď ju vytiahnite a držte vodorovne. Na odmerke by mali byť 2 rysky. Ak sa hladina nachádza medzi nimi, všetko je v poriadku.

Ak je hladina oleja príliš blízko nižšej rysky alebo pod ňou olej je nutné ihneď doplniť. Pri dopĺňaní oleja dávajte pozor, aby ste ním motor nepreplnili.

Výmena oleja je o čosi náročnejšia záležitosť. Pred výmenou absolvujte autom krátku jazdu. Zahriatím motora olej zredne a lepšie potečie von. Podľa manuálu k vozidlu nájdite olejové viečko a odskrutkujte ho. Potom pod olejovú vypúšťaciu skrutku postavte nádobu a vypúšťaciu skrutku opatrne odskrutkujte. Dajte si však pozor na vysokú teplotu horúceho oleja. Keď vytečie všetok olej, odstráňte starý olejový filter.

Nezabudnite ani na to, že olej je aj v prevodovke. Ten však zvyčajne stačí vymeniť približne po 100 000 kilometroch. Konkrétna hodnota ale závisí aj od typu prevodovky.

POZOR: Dôležité je, že aj keď potrebujete doliať iba trochu oleja, musíte sa uistiť, že nalievaný olej má správnu viskozitu a špecifikáciu.

Brzdy

Medzi priority pri údržbe vozidla patrí aj skontrolovať brzdový systém auta. Brzdový systém zaisťuje bezpečnosť jazdy. Správnou starostlivosťou o brzdový systém dosiahnete maximálny pocit bezpečia pri jazde, predĺžite tak životnosť bŕzd a iných dielov a v neposlednom rade si jazdu oveľa viac užijete.

Životnosť bŕzd

Neexistuje jedno číslo, ktoré by ohraničovalo životnosť všetkých bŕzd. V závislosti od typu vozidla a štýlu jazdy je možné ich životnosť ohraničiť intervalom 50 000 – 150 000 km. Najlepší spôsob, ako predĺžiť životnosť brzdového systému je jazdiť plynulo a s dostatočným odstupom od iných áut.

Brzdové platničky

To, ako rýchlo sa platničky opotrebujú závisí od trás, po ktorých jazdíte, spravidla trpia väčším opotrebením v mestských oblastiach. Pre bezpečnosť je odporúčané ich skontrolovať každé 2 roky alebo približne pri prejdení 20 000 km. Ľavá a pravá predná brzdová platnička musia byť vždy vymenené súčasne.

Skontrolovať opotrebenie brzdových doštičiek nie je jednoduché. Jedným z indikátorov opotrebenia môže byť napríklad pískanie bŕzd. Našťastie dnes je už mnoho áut vybavených signalizačnou kontrolkou opotrebenia bŕzd.

Všeobecne však platí, že doštičky by mali mať hrúbku minimálne 2-3 mm. Na výmenu doštičiek sa vo väčšine prípadov používajú špeciálne sady na zatláčanie brzdových piestov, preto je dobré túto činnosť nechať na mechanikov.

TIP: Keď budete v servise nezabudnite ani na kontrolu svetiel. Viete aké sú rozdiely medzi xenónmi a led svetlami na auto?

Brzdové kotúče

Brzdové kotúče zvyčajne znesú viac ako brzdové platničky. Hlavným ukazovateľom opotrebenia kotúča je jeho hrúbka. Veľmi rizikové je predovšetkým zvlnenie kotúča. K tomu dochádza hlavne častým a prudkým brzdením s následným rýchlym ochladením kotúča. Zvlnený kotúč veľmi ľahko spoznáte, prejavuje sa totiž silnými vibráciami pri brzdení, ktoré je najviac cítiť hlavne na volante.

Minimálna hrúbka je uvedená na každom kotúči. Ak je nižšia, je potrebná výmena disku. Potreba výmeny prichádza približne každých 60 000 – 80 000 km. Váš mechanik by mal skontrolovať opotrebovanie brzdových kotúčov pri každom servise vášho vozidla, aj preto je pravidelná návšteva servisu pri údržbe auta nevyhnutnosťou.

Brzdová kvapalina

Rovnako ako venujete pozor motorovému oleju je dobré občas skontrolovať aj hladinu brzdovej kvapaliny. Jej množstvo skontrolujete v nádržke pod kapotou. Tak ako u brzdových kotúčov a platničiek. Aj výmenu brzdovej kvapaliny by mal vykonať mechanik. Brzdová kvapalina by sa mala meniť zhruba každé 2 – 3 roky.

Prečo je dôležitá brzdová kvapalina?

Brzdová kvapalina všeobecne slúži na prenos sily pomocou tlaku. Vplyvom času kvapalina však stráca svoje vlastnosti. Preto je vhodné overiť jej funkčnosť pomocou špeciálneho testera.

Čistota

K údržbe auta nepochybne patrí aj čistý interiér a exteriér auta.

Interiér

Hygiena vo vnútri auta môže mať výrazný vplyv aj na vaše zdravie. Zvýšený počet nečistôt, baktérií a prachu v aute môže spôsobiť alergie alebo problémy s dýchaním.

Aby ste spríjemnili jazdu sebe aj svojim spolujazdcom pozrite si tipy na antibakteriálne vône a osviežovač vzduchu.

Pri čistení interiéru by ste mali začať vyhodením odpadu a všetkého ostatného, čo do auta nepatrí. Následne prichádza na rad vysávanie. Ak chcete pri vysávaní dosiahnuť, čo najlepší výsledok použite vhodné nadstavce, vďaka ktorým sa dostanete aj na tie najužšie miesta. Dôkladne povysavané vnútro auta môžete potom vytepovať.

Pri kompletnom čistení interiéru nezabudnite ani na zvláštnu starostlivosť o plasty, sklo, či čistenie klimatizácie.

Exteriér

Mnohí milovníci áut si zakladajú predovšetkým na vyleštenej karosérií. Niektorí preferujú detailing v profesionálnej autoumývarke iní dávajú prednosť svojpomocnému umytiu vozidla.

V prípade druhej možnosti je obľúbená metóda dvoch vedier. Znamená to, že v jednom vedre bude voda s čistiacim prípravkom a druhé vedro použijete na žmýkanie špinavej handry. Vyhnete sa tak tomu, aby ste po chvíli už len líčili špinu. Na umývanie sa tiež odporúča použiť handru z mikrovlánkna.

 

Aby ste zabránili vzniku vodných škvŕn, auto po umytí osušte, v ideálnom prípade s použitím uteráku z mikrovlákna. Neodporúča sa tiež umývanie auta na priamom slnku, ktoré by mohlo prispieť k tvorbe škvŕn.

Ďalší postup záleží len na vás. Podľa vlastného uváženia alebo preferencií môžete na auto naniesť Clay Bar, vosk alebo iné prostriedky, ktoré pomôžu ochrániť povrch vášho auta.

Pri čistení a ochrane exteriéru je zvláštnou kategóriou hrdza, ktorá môže vážne poškodiť kovové a oceľové miesta na vašom aute. Jedným z činiteľov, ktorý hrdzavenie urýchľujú je práve soľ.

TIP: Viete ako odstrániť soľ z karosérie auta?

Sezónna údržba auta

Údržba vášho vozidla by sa mala prispôsobovať aj poveternostným podmienkam, na ktoré veci by ste teda nemali zabudnúť počas jednotlivých ročných období?

Letná údržba auta

Pred nasadením letných pneumatík je dôležité ich skontrolovať. Používanie zimných pneumatík v lete síce zakázané nie je, ale je zbytočné opotrebovávať vlastnosti zimných pneumatík, keď ich nepotrebujete. Navyše zimné pneumatiky majú inú tvrdosť ako letné pneumatiky a nemusia byť vhodné a bezpečné v letnom počasí. Skontrolujte, či nie sú príliš opotrebované a či majú dostatočnú hĺbku dezénu.

Niektoré časti bude lepšie dať pred letnou sezónou skontrolovať v servise a to napríklad:

  • podvozkové diely
  • brzdy
  • klimatizáciu

Po zimnej sezóne je na mieste aj poriadne umytie auta, kedy by ste mu mali dopriať aj voskovanie. Odstránia sa tak nielen zvyšky posypovej soli, ale aj rôznych nečistôt.

Jesenná údržba auta

Aj na jeseň je na mieste kontrola pneumatík. Uistite sa, že sú pneumatiky vášho vozidla správne dofúkané a nemáte zjazdený dezén. Pripravte sa aj na výmenu pneumatík. Na prechod medzi letnými a zimnými pneumatikami je jeseň ideálna najlepšie ak to stihnete už od 1.10. a vyhnete sa tak stresu, pri náhlej zmene počasia.

Medzi ďalšie priority by malo patriť doplnenie kvapalín. Kontrola kvapalín sa odporúča každé dva až 3 mesiace, preto je zmena ročných období ideálny čas. Ide o štandardné trio – motorový olej, chladiaca kvapalina a voda do ostrekovačov. Tú by ste s prichádzajúcou zimou mali pomaly vymeniť za nemrznúcu zmes.

Upršané počasie a skoré stmievanie na jeseň si vyžaduje aj spoľahlivé svetlá. Odskúšajte preto funkčnosť predných, zadných, brzdových svetiel a svetiel do hmly.

Na záver nevynechajte dôkladné vyčistenie interiéru aj exteriéru vozidla.

Zimná údržba auta

Zima so sebou môže priniesť hneď niekoľko nástrah pre vaše vozidlo ako napríklad problémy s autobatériou, korózia, problémy so štartovaním naftovej jednotky a mnoho ďalších. Pozrite si preto tipy na základný servis vozidla a prípravu auta na zimu.

Jarná údržba auta

Prioritou jarnej údržby auta by malo byť zbavenie sa všetkej soli, ktorá sa na karosériu v zime dostala. Exteriéru auta doprajte aj starostlivosť v podobe vosku alebo špeciálneho ochranného náteru. V letných mesiacoch bude chrániť lak najmä proti hmyzu ale aj proti vtáčiemu trusu, ktorý obsahuje kyseliny, ktoré ho môžu trvalo poškodiť.

Ak vám to počasie dovolí môžete výmenu pneumatík zo zimných na letné stihnúť ešte pred letom. Nechajte si pri výmene pneumatík skontrolovať aj podvozok vozidla, výfuk a brzdový systém. Sú to časti auta, ktoré počas zimných mesiacov trpia najviac. Sú totiž najviac vystavované nebezpečnej kombinácii vlhka, mrazu a posypovej soli.

V servise si nechajte skontrolovať aj geometriu vášho vozidla, ktorá môže byť po jazde cez výtlky a neupravené zimné vozovky zmenená.

Tak ako pri každej návšteve servisu nezabudnite ani brzdy. Ďalej opäť skontrolujte trio kvapalín a prípadne môžete vymeniť kvapalinu v ostrekovačoch za letnú zmes. Zimnú zmes však pred naliatím letnej vystriekajte. Nikdy ich nemiešajte dokopy.

Nezabudnite ani na výmenu líšt na stieračoch, ktoré môžu byť po zime opotrebované.