Ako postupovať pri čistení a údržbe rôznych typov podláh?

Umývanie podlahy patrí k činnostiam, ktorým sa nevyhneme. Väčšina z nás si hovorí, že sa nám do toho nechce, ale je to proste potrebné. Každý má iný typ podlahy, a preto využíva aj iný spôsob čistenia. A práve nato sa ideme pozrieť.

Môžeme povedať, že čistenie začína už v prípravnej fázy, a to bez ohľadu na materiál. Predtým, ako začneme čistiť, musíme zdvihnúť alebo premiestniť stoličky, odstrániť elektroniku a pozbierať zbytočné veci zo zeme.

Ďalším krokom pred samotným umývaním je zametanie miestnosti. Snažíme sa pozametať dôkladne celý priestor, neprehliadneme ani priestor pod skriňami, pohovkou a posteľou.

Pokiaľ nie sme s metlou kamaráti, určite môžeme použiť aj vysávač. Ten by mal precízne odstrániť všetky prachové častice zo zeme. Tým sa dá predísť vzniku škvŕn na podlahe.

Náš tip: Viete, ako si vybrať vhodný vysávač do domácnosti na vysávanie kobercov či podláh?

Po prípravnej fáze môžeme začať hlavné čistenie podláh. Tu nám už ale bude záležať na materiáli, z ktorého je podlaha vyrobená.

Drevené podlahy

Moderné drevené podlahy sa ľahko udržiavajú čisté a krásne. Stačí si len osvojiť správne návyky, ako sa o tieto podlahy starať. V závislosti od toho, ako veľmi je podlaha namáhaná, podlieha prirodzenému opotrebovaniu.

Pri stieraní podlahy vlhkým mopom musíme byť opatrný a nepoužívať veľmi mokrý mop, aby sa predišlo poškodeniu podlahy nadmernou vlhkosťou. Ideálne je, ak na vlhké čistenie podlahy používame čistiaci prostriedok určený na drevené podlahy, ktorý nastriekame na podlahu v minimálnom množstve a zotrieme.

Aby drevená podlaha bola stále krásna, je potrebné raz za 2-4 mesiace, v závislosti od jej opotrebovania, aplikovať na podlahu leštiaci prostriedok alebo osviežovač. Pre vysvetlenie, osviežovač plní funkciu leštiaceho prostriedku, ale používa sa pri podlahách s olejovanou povrchovou úpravou.

Je všeobecne známe, že sa drevené podlahy pri bežnej záťaži postupom času opotrebujú. Preto je potrebné raz ročne vykonať hĺbkové čistenie podlahy a po 3-5 rokoch podlahu prebrúsiť a obnoviť povrchovú úpravu.

Opotrebovanie dreva môže nastať aj pri podlahovom kúrení. Drevo reaguje na zmeny teploty a vlhkosti v miestnosti. Podlahové vykurovanie drevo vysušuje, čo spôsobuje jeho zmenšovanie a vznik medzier medzi parketami.

Pri obnovení povrchovej úpravy sa úplne odstráni stará ochranná úprava a nahradí sa novou. Pokiaľ sú na podlahe hlboké škrabance a ryhy, je možné ich týmto spôsobom opraviť, takže podlaha bude opäť vyzerať dobre, bude čistá a bez škvŕn.

Ako aplikovať leštidlo na drevenú podlahu?

Leštidlo pomáha obnoviť ochrannú vrstvu podlahy. Pri aplikácii zostáva povrchová úprava neporušená, obnovuje sa ňou kvalita súčasného povrchu, vypĺňajú sa mikroskopické škrabance a vyhladzuje sa celkový vzhľad.

Pred nanášaním je vhodné vyskúšať aplikáciu na nenápadnom mieste. Ak je všetko v poriadku, potom sa nanesie na celú plochu podlahy rovnomerne tak, aby nebolo vidno napájanie, alebo rôzne stopy v oblastiach, kde sme začínali alebo končili s nanášaním.

Aby sa zachoval prirodzený vzhľad povrchovej úpravy, ak máme matnú podlahu, používame matné leštidlo, na lesklej podlahe zase lesklé, pri olejovanej podlahe používame osviežovač olejovaných podláh.

Postup pri aplikácii leštidla:

 • Podlaha musí byť pred aplikáciou úplne suchá
 • Pri aplikácii je potrebné používať vhodné aplikačné nástroje, ktoré sú pre tento účel určené
 • Je lepšie pracovať po malých častiach a dbať na to, aby bola utierka vždy vlhká
 • Aby sme sa vyhli nerovnomerným pruhom na podlahe, nanášame leštidlo tak, aby sa prechody jednotlivých častí prekrývali.

Ako udržiavať olejované drevené podlahy?

Pre krásny vzhľad olejovaných drevených podláh je dôležité používať produkty presne určené pre tento typ podláh. Povrchové ošetrenie olejom na drevo je veľmi obľúbené, pretože vytvorí pekný vzhľad dreva, vyzdvihne jeho prirodzený charakter a teplo.

Olej na drevo neposkytuje žiadnu priamu ochranu proti opotrebovaniu, ale pomáha odpudzovať vodu. Pri bežnej dennej údržbe stačí podlahu vytrieť suchým mopom alebo povysávať. Raz za čas však musíme podlahu aj zotrieť a odstrániť prípadne nečistoty. Tie ľahko odstránime mopom a vhodným čistiacim prostriedkom pre tento typ podláh.

Na olejované podlahy sa používajú špeciálne jemné čističe, ktoré majú správne pH, v rozmedzí hodnôt od 7 do 11. Prostriedky s nízkym pH rozpúšťajú olej a postupne ho vymývajú z podlahy. Univerzálne čističe by sa nemali používať, pretože obvykle zanechávajú na povrchu matný povlak.

Ako udržiavať lakované drevené podlahy?

Lakované povrchy sú vďaka ochrannej vrstve laku odolnejšie proti oderu než olejované. Rovnako sú dobre chránené pred znečistením. Sú k dispozícii v niekoľkých stupňoch lesku, od úplného matu až po lesklý povrch.

Tri vrstvy laku chránia podlahu pred vnikom nečistôt a tekutín. Tieto podlahy sú hygienické a ľahko sa udržiavajú čisté. Pri bežnej dennej údržbe stačí podlahu vytrieť suchým mopom alebo povysávať a zvyšné usadené nečistoty sa ľahko odstránia mopom a vhodným čistiacim prostriedkom pre tento typ podláh.

V žiadnom prípade nepoužívame pri čistení týchto podláh rôzne oceľové drátenky, agresívne rozpúšťadla a alkalické prípravky, ktoré by mohli lakovaný povrch poškodiť. Ak si pri intenzívnom používaní na lakovaných podlahách všimneme známky opotrebovania, napr. ryhy alebo škrabance, odporúčame podlahu prebrúsiť a opätovne nalakovať.

Prelakovanie dodá podlahe novú ochrannú vrstvu a vylepší jej súčasný vzhľad. Odstránia sa škvrny, škrabance, obnoví sa pôvodná krása dreva. Rovnako sa predĺži životnosť podlahy.

Je ocot vhodný na drevené podlahy?

Mnohí z nás dnes hľadajú rôzne tipy na efektívne upratovanie a prírodné alternatívy čistiacich prostriedkov pre čistenie celej domácnosti. V snahe vyhnúť sa škodlivým látkam obsiahnutým v čistiacich prostriedkoch, často siahame pri upratovaní po obľúbenej a lacnej alternatíve, ktorou je obyčajný ocot.

Aj keď je tento spôsob čistenia lacný, šetrný k životnému prostrediu a skutočne účinný, pri drevených podlahách je lepšie sa mu vyhnúť. Použitie vody s octom ako čistiaceho prostriedku na drevené podlahy môže mať na podlahu negatívny vplyv.

Je dôležité si uvedomiť, že pri čistení povrchu drevených podláh nečistíme samotné drevo, ale jeho povrchovú úpravu. Ocot je kyselina, ktorá bude povrchovú úpravu na podlahe rozkladať a po určitom čase sa zníži jej lesk a podlaha nadobudne matný vzhľad.

Tiež sa môže stať, že pri čistení týmto spôsobom použijeme neprimerané množstvo vody, následkom čoho môže podlaha napučať a zmeniť farbu.

Podlahy z linolea

Linoleum je odolná podlaha, ktorá sa môže zaťažovať denne, a teda potrebuje aj častejšiu starostlivosť. Túto podlahu môžeme navlhko utierať. Táto starostlivosť je potrebná, ak je podlaha často používaná na chôdzou bez prezúvania, zvieratami, ktorým často vypadáva srsť a podobne.

Aspoň raz až dvakrát do mesiace podlahu môžeme umyť roztokom neutralizovaného mydla. Ak sa na linoleu nachádzajú čierne šmuhy od topánok, jednoducho ich môžeme zotrieť handrou namočenou v liehu.

Čo s linoleom určite nerobiť?

Linoleum nikdy nečistíme prípravkami, ktoré obsahujú akékoľvek žieraviny. Poškodiť ho môže roztok sódy, lúhov, terpentínu, salmiak, benzín a petrolej.

Laminátové podlahy

Keď potrebujeme umyť laminátovú podlahu v dome, pripravíme si horúcu vodu, stolový ocot a špeciálny mop na laminát. Ocot umožní, aby sa vlhkosť rýchlo odparila a nezanechávala na povrchu škvrny.

Majú rýchlu a nenáročnú údržbu a čistenie. Ich povrch neabsorbuje prach a nečistoty, preto sú ideálnou voľbou aj pre ľudí, ktorí trpia alergiami. Aby boli vždy čisté, vystačíme si s mopom alebo vlhkou handrou.

Tieto podlahy je ideálne čistiť každý deň suchým spôsobom. Výbornou pomôckou pre suché čistenie sú aj mikrovláknové utierky, ktoré sa pripevnia na mop a spoľahlivo pritiahnú všetok prach a nečistoty.

Tipy na údržbu a čistenie laminátových podláh

 • Veľké nečistoty je potrebné zachytiť použitím rohoží vo vstupnom priestore. Preto pred vstupom do miestnosti môžeme umiestniť čistiace zóny, napr. rohože alebo koberce, ktoré zachytia drobný piesok a kamienky, ktoré by mohli poškodiť podlahu.
 • Pri čistení nepoužívame parný čistič. Ten môže podlahu nenávratne poškodiť.
 • Rozliate tekutiny a vlhkosť je potrebné z podlahy vždy odstrániť hneď a nenechávať ich na podlahe dlho.
 • Všetok nábytok, ktorý sa bude po podlahe pohybovať je potrebné opatriť vhodnými podložkami alebo kolieskami, ktoré sú vhodné pre konkrétny typ podlahy.

Čo nerobiť?

Laminátové podlahy sú veľmi citlivé na vodu. Preto je pri ich čistení dôležité dodržiavať určité pravidlá. Nadmerné vystavenie vode môže nenávratne poškodiť podlahu, ktorá sa môže deformovať, napučať alebo inak poškodiť.

V snahe mať dokonale krásnu a lesknúcu sa podlahu nás často láka používanie rôznych leštidiel. Tu ale musíme byť obozretní a uvedomiť si, že ošetrovanie laminátových podláh produktami, ktoré vytvárajú na povrchu podlahy film, je nevhodné.

Keďže povrch tejto podlahy nemá póry ako drevo, leštidlo alebo vosk sa nevstrebe a zostáva len na povrchu. Film, ktorý sa pri tomto ošetrení podlahy vytvorí na povrchu, priťahuje špinu ako magnet a je veľmi ťažké ho následne odstrániť z povrchu podlahy.

Kamenné podlahy

Kameň je veľmi špecifický na čistenie. Rozhodne sa musíme vyhnúť všetkým kyselinám, agresívnym prostriedkom a octu. Takto si podlahu môžeme zničiť. Chemikálie totiž preniknú do kameňa.

Namiesto toho môžeme zvoliť pH neutrálny čistič alebo čistú vodu. Handry z mikrovlákien sú výborné pre všetky typy podláh. Najmä však pre prírodné materiály ako drevo, bambus, kameň a mramor.

Mali by sme tiež vedieť, že údržba sa líši v závislosti od typu kameňa použitého na podlahovú krytinu. Priblížime si dva najčastejšie využívané materiály, ktorú sú často medzi sebou aj porovnávané.

Mramor

Pri čistení mramora je potrebné vyhýbať sa abrazívnym a agresívnym čistiacim prostriedkom. Leštený mramor sa zvyčajne čistí zametaním, vysávaním alebo špeciálnymi prípravkami na báze vosku. V prípade mramoru je teda preferované suché čistenie, keďže mramor je nasiakavý.

Ak už sa teda použije prostriedok obsahujúci vodu, je potrebné mramor následne vysušiť. Nečistoty, ktoré sa dostali až do štruktúry mramoru, sa mechanickým ošetrením len veľmi náročne dostávajú preč. V takýchto prípadoch je potrebné siahnuť po chemických prípravkoch, ktoré sú určené na jednotlivé typy znečistenia.

Žula

Žula je pevný materiál, ktorý odoláva nárazom. Je hypoalergénna a má nízky tepelný odpor, preto je vhodná aj na podlahové kúrenie. Žula je ale citlivá na kyslé produkty a príliš silné čistiace prostriedky. Z tohto dôvodu sa pri čistení žuly musíme vyhnúť použitiu citrónových, octových, bieliacich alebo vápenných prostriedkov.

Tip: Žula je materiál vhodný pre podlahové kúrenie, čo ale nie je jediný spôsob kúrenia v domácnosti. Viete, aké vykurovanie je najvýhodnejšie?

Čistenie žulovej podlahy je pomerne jednoduché a veľmi podobné čisteniu riadov:

 • do vlažnej vody pridáme trochu prostriedku na umývanie riadu
 • podlahu vyčistíme handričkou z mikrovlákna, ktorá je navlhčená v mydlovej vode
 • následne opláchneme handričkou, ktorá je navlhčená v čistej vode
 • dôkladne osušíme.

Vinylové podlahy

Vinylové podlahy patria k tým najflexibilnejším na trhu. Ak sa nám aj niektorá časť zničí, jednoducho ju vymeníme za novú. Rovnako, čo sa čistenia týka, sú veľmi jednoduché na údržbu.

Na dennú údržbu postačí klasické suché čistenie. Najskôr odstránime malé omrvinky a nečistoty, neskôr sa môžeme pustiť do čistenia povrchu. Používame teplú vodu a šetrné čistiace prostriedky, ktoré sú určené na tento typ podlahy.

Existuje mnoho spôsobov, ako udržiavať poriadok v domácnosti, a pri tejto podlahe môžeme využívať aj parný čistič. Dávame však pozor, aby para neprišla do priameho kontaktu s doskami a dýzu by sme nemali smerovať na jednu oblasť dlhšie ako pár sekúnd.

Vyhnime sa týmto chybám!

Pri vinylovej podlahe nepoužívame rozpúšťadlá, vosky alebo leštidlá. Nepoužívame ani prípravky, ktoré obsahujú odmasťovacie látky alebo chlór, acetón alebo brúsne prášky a pasty.

Skôr ako na umytú podlahu položíme koberec alebo rohožku, necháme ju najskôr dôkladne uschnúť. V opačnom prípade by chémia určená na čistenie podlahy mohla negatívne reagovať s farbivami na koberci, čo môže spôsobiť vznik škvŕn.

Na záver

Každý typ podlahy je niečím výnimočný a zároveň má aj svoje obmedzenia. Určite sa zhodneme, že čistenie každej jednej z nich je dôležité. Niektoré sa umývajú ľahšie a niektoré majú náročnejšiu údržbu.

Nedá sa jednoznačne povedať, ktorá je najvhodnejšia na udržiavanie čistoty. Túto ich vlastnosť si musí posúdiť každý sám!