Umývanie auta

Šetrné, ekologické a efektívne umývanie auta

Každý majiteľ auta sa o to svoje snaží čo najlepšie starať. Medzi pravidelnú starostlivosť by malo patriť aj umývanie auta. Auto si môžete umyť v pohodlí domova alebo využiť autoumyváreň. Je len na vás, ktorú možnosť si zvolíte, a či budete hľadieť na ekologickosť a efektívnosť.

Pravidelné umývanie auta je najzákladnejšia časť starostlivosti o vzhľad automobilu. Umyté auto nielen dobre vyzerá, ale ak to robíte správne, predlžujete tak životnosť a kvalitu laku, ale aj hodnotu celého auta. Čisté auto je navyše vizitka každého človeka.

V dnešnej dobe existuje hneď niekoľko spôsobov, ako účinne umyť auto. K najobľúbenejším patria klasické autoumyvárne s kefami, no do popredia sa čoraz viac dostávajú bezdotykové automatické stanice a vysokotlakové čističe. Ak máte dostatok času, môžete si auto umyť aj ručne.

Automatická autoumyváreň

Automatická autoumyváreň

Mnoho vodičov volí umývanie auta s využitím automatickej autoumyvárne. Výhodou je rýchla a pohodlná realizácia za pomerne prijateľnú sumu. Netreba sa nikam objednávať, stačí iba prísť, kúpiť čistiaci program, ktorý vám najviac vyhovuje, a vojsť do umývacieho boxu.

Systém vyčistí za vás všetky povrchové nečistoty. Navyše, na umytie auta v automatickej umyvárni je použité iba nevyhnutné množstvo vody, takže je považovaná aj za ekologické riešenie.

Nevýhodou automatickej umyvárne je, že z nej auto nemusí vyjsť dokonale čisté. Kefy nemusia dostatočne zotrieť prilepený hmyz, priestor medzi diskami alebo šmuhy na skle.

Kefy sa taktiež nemusia dostať na všetky potrebné miesta, takže môžete byť vo výsledku sklamaní.

Ručná autoumyváreň

Ručná autoumyváreň je najlepšia voľba v pomere jednoduchosti umytia, rýchlosti a ceny. Pokiaľ ste sa rozhodli pustiť do svojpomocného umývania, budete potrebovať sadu na umývanie auta, ktorá sa nachádza práve v bezkontaktnej autoumyvárni. Zvyčajne sa jedná o šampóny, aktívnu penu, vosk a rôzne pomôcky na umývanie.

Ručná autoumyváreň
Ručná autoumyváreň

Ručná autoumyváreň

Ručná autoumyváreň je najlepšia voľba v pomere jednoduchosti umytia, rýchlosti a ceny. Pokiaľ ste sa rozhodli pustiť do svojpomocného umývania, budete potrebovať sadu na umývanie auta, ktorá sa nachádza práve v bezkontaktnej autoumyvárni. Zvyčajne sa jedná o šampóny, aktívnu penu, vosk a rôzne pomôcky na umývanie.

aktívna pena

Použitie aktívnej peny a predumytie auta

V ručnej autoumyvárni môžete začať s predumytím auta. Zvolíte si základný program vody so šampónom a pustite sa do práce. Pištoľou wapky pohybujte rýchlo a snažte sa prúdom prejsť celé auto, vrátane karosérie i umývania podvozku auta.

Predumytie je dôležité najmä kvôli zaschnutým muškám, prachu a špine na karosérii. Takéto nečistoty by totiž počas umývania mohli poškodiť vrchnú vrstvu laku.

Na odstránenie týchto nečistôt použite aktívnu penu v spojení s tlakovým čističom. Hustá pena prejde do všetkých zákutí karosérie a odstráni všetku povrchovú špinu, vrátane mŕtveho hmyzu.

Po odstránení aktívnej peny môžete použiť program hlavného umývania šampónom. Počas umývania auta je dôležité, aby ste ho držali v tieni bez priamych slnečných lúčov, pretože kvapky vody môžu zanechať ťažko odstrániteľné mapy.

Je vhodné začať umývať na najtvrdšom povrchu, čiže na čelnom skle. Následne môžete postupovať ďalej na karosériu. Špeciálne sa sústreďte na umytie horných a bočných častí čelného skla, kam sa nedostanú stierače, a prahy a spodné časti nárazníkov.

Tip: Niektoré časti auta sa umývajú ťažšie ako iné. Je dôležité mať čisté auto, či už vlastné alebo požičané, pokiaľ to bolo potrebné. Auto by sa malo vracať vždy čisté. Viete, na čo si dať pozor pri požičiavaní auta z požičovne?

Voskovanie a sušenie

V ručnej autoumyvárni môže byť k dispozícii voskovanie osmotickou vodou, ktoré dodá autu lesk. Vytvára na ňom hydrofóbnu vrstvu a vytlačí zvyšky vody z mikro poškodení laku.

Po umytí a navoskovaní je vhodné utrieť celé vozidlo, smerom od strechy nadol. K dispozícii je zvyčajne utierka z mikrovlákna, ktorá zabezpečí odvod zbytočne hrubých nánosov vosku a dodá autu dokonalý lesk.

Voskovanie a sušenie auta
Voskovanie a sušenie auta

Voskovanie a sušenie

V ručnej autoumyvárni môže byť k dispozícii voskovanie osmotickou vodou, ktoré dodá autu lesk. Vytvára na ňom hydrofóbnu vrstvu a vytlačí zvyšky vody z mikro poškodení laku.

Po umytí a navoskovaní je vhodné utrieť celé vozidlo, smerom od strechy nadol. K dispozícii je zvyčajne utierka z mikrovlákna, ktorá zabezpečí odvod zbytočne hrubých nánosov vosku a dodá autu dokonalý lesk.

Vlastnoručné čistenie

Aj keď sa dá veľa času a práce ušetriť návštevou autoumyvárne, dôkladnému ručnému umytiu sa nič nevyrovná. Aspoň raz za čas by ste sa preto mali pustiť do ručného umývania a dôkladne očistiť všetky zákutia karosérie.

Ako čistiť auto vlastnoručne?

Každý má svoj vlastný spôsob, ale nedá sa povedať, čo je lepšie a čo je horšie. Cieľom každého umývania je čistota a komfort, a práve o to by ste sa mali snažiť.

Pneumatiky a disky

Skôr ako sa vrhnete na dôkladné umývanie auta, zamerajte sa na očistenie diskov auta a pneumatík. Práve tie bývajú znečistené bahnom a brzdným prachom. Ak by ste ich umývanie nechali až nakoniec, mohlo by sa odstrekujúce blato znovu usadiť na umytú časť karosérie.

Kolesá opláchnite prúdom vody a nezabudnite odstrániť zaschnuté nánosy špiny z podbehov. Nastriekajte na kolesá špeciálny čistič a narušte nečistoty kefou na kolesá.

Disky auta a pneumatiky opláchnite vodou, vysušte handrou a prípadne naneste voskovú ochranu. Zamerajte sa vždy len na čistenie jedného kolesa, aby voda nezaschla a na diskoch nezostali zaschnuté kvapky a zvyšky nečistôt.

Povrch auta

Skôr ako začnete povrch auta ručne čistiť a umývať, odstráňte hrubé nánosy pomocou vysokotlakového čističa. Ak ho nemáte, svoj účel splní aj obyčajná záhradná hadica.

Bezkontaktné umývanie je dôležité, pretože odstráni z povrchu karosérie hrubé nečistoty, ktoré by mohli spôsobiť poškriabanie laku. Potom sa môžete pustiť aj do čistenia skiel. Prúd čistej vody obvykle nestačí. Použite prostriedky na umývanie skla, ktoré povrch odmastia a odstránia aj zvyšky špiny alebo hmyzu.

Základom úspechu je použitie dvoch vedier. Do jedného napustite čistú vodu a do druhého vodu zmiešanú so šampónom. Na umývanie použite rukavicu vyrobenú z mikrovlákna. Namočte ju do vedra so šampónom, umyte malú časť karosérie a vyperte ju vo vedre s čistou vodou.

Postupujte zhora nadol a namiesto krúživých pohybov uprednostnite rovné ťahy. Prípadné vlasové kruhové škrabance sa totiž budú leštiť oveľa horšie ako tie rovné. Na konci ručného čistenia môžete celú karosériu znovu opláchnuť vodou z hadice.

Sušenie

Po umytí prichádza na rad sušenie karosérie. Základom je samozrejme kvalitný sušiaci uterák alebo handrička, ktoré sú dostatočne jemné pre lak a zároveň majú schopnosť vysokej absorpcie vody.

Vyššej investície do kvalitnej handričky sa nevyhýbajte, pretože sa vám mnohokrát vráti nielen vďaka oveľa efektívnejšej práci, ale aj trvanlivosti a uľahčeniu samotného sušenia vozidla.

Čo sa týka samotného sušenia, existujú dve metódy sušenia, ktoré sú najviac využívané.

Prikladanie

Táto možnosť je k laku najšetrnejšia, uterák alebo handričku priložíte na karosériu, nasiakne vodou a následne ho priložíte na vedľajšom mokrom mieste. Je to trošku prácnejšie, ale máte istotu, že lak nepoškriabete.

Ťahanie

Obľúbenejšia je druhá metóda, ktorá je rýchlejšia a menej náročná. Uterák alebo handričku položíte na karosériu a ťaháte s ním smerom k sebe, a tým lak dokonale vysušíte. Všeobecne sa vyhnite predovšetkým krúživým pohybom.

Na menej prístupné miesta, ako sú prahy, mriežka chladiča alebo priestor za kľučkami, môžete použiť menšiu verziu handričky, s ktorou sa hravo dostanete všade a môžete ju použiť aj na vysušenie kolies.

Voskovanie

Jemných škrabancov sa môžete zbaviť pomocou leštenky. Počítajte s tým, že je drsná a odstráni aj tenkú vrstvu laku, preto ju používajte len občas a pri aplikácii príliš netlačte. Ak vás vlasové škrabance netrápia, nemusíte použitie leštenky vôbec riešiť.

Nakoniec lak na aute navoskujte. Vosk zaistí krásny lesk a súčasne poskytne laku ochranu. Na aplikátor naberte malé množstvo vosku a naneste ho na karosériu. Po zaschnutí lak vyleštite handričkou z mikrovlákna.

Vosk nie je len estetickou záležitosťou, po ktorej sa auto krásne ligoce, ale slúži aj na vytvorenie dodatočnej ochrannej vrstvy. Dôležitý je výber kvalitného vosku, spôsob jeho aplikácie a dodržanie stanoveného postup.

Interiér auta

Interiér je taktiež súčasť automobilu a pri čistení by ste naňho nemali zabúdať. Najprv vyberte všetky voľné rohože a koberce z vozidla a dobre ich vyprášte. Potom zbavte celý vnútorný priestor nečistôt pomocou vysávača na hrubé nečistoty. Počas vysávania nezabudnite na medzery v aute.

V samotnom interiéri sa nachádza mnoho druhov povrchov. V jednoduchosti sa dá povedať, že na každý povrch je potrebný špecifický prípravok a vhodná handrička. Po vyčistení daných povrchov môžete použiť aj špeciálne prípravky na ich ošetrenie.

Kedy čistiť auto vlastnoručne?

Každý si čistí svoje auto podľa potreby. Existujú určité obdobia, kedy je to nevyhnutné. Je jasné, že v zime nelieta hmyz a ani slnko nie je ostré. Počas zimných mesiacov môžu byť ale podmienky na čistenie zhoršené.

Na jar je vhodné dopriať svojmu autu poriadnu očistu. Soľ a nečistoty zo zimných ciest sa ukladajú nielen na laku, ale aj na diskoch a častiach podvozka. A práve tieto usadené nečistoty a soľ urýchľujú hrdzavenie auta. Umývaním sa dá predísť korózii, no ak nie ste dôkladní, hrdza sa aj tak vytvorí. V takom prípade je vhodné sa poradiť s odborníkom, ktorý odporučí, ako opraviť hrdzu na aute.

Snažte sa neumývať vozidlo na ostrom slnku, zvoľte radšej skoré ranné alebo neskoršie popoludňajšie hodiny. Slnko totiž môže veľmi rýchlo vysušiť vodu a na karosérii zostane tenký film, ktorý budete musieť odstraňovať. Snažte sa vyhýbať umývaniu pod stromami, nakoľko z nich môžu na auto napadať nové nečistoty, miazga alebo hmyz.

Umývanie auta profesionálmi

Ručné umývanie auta profesionálmi je najprofesionálnejšie umytie, ktoré môžete svojmu autu dopriať. Experti umyjú exteriér vášho auta od nečistôt a zároveň vyčistia aj interiér.

Nevýhodou môže byť vaša nedôvera v druhých ľudí. Síce sa jedná o prácu profesionálov, ale v konečnom dôsledku nie je nič dokonalé. Taktiež sa môže stať, že auto bude poškodené pri neopatrnom zaobchádzaní.

Tip: Pri umývaní môžu zvyčajne vzniknúť malé poškodenia. Väčšia poškodenia môžu vzniknúť napríklad pri havárii, a to už je problém. Viete, čo všetko môže kryť havarijné poistenie?

Možnosť takéhoto umytia si vyberte v prípade, ak uprednostňujete komfort. Negatívom tejto formy umývania auta môže byť aj vyššia cena a čakanie na objednanie.

Ak ste ale typ človeka, ktorý si rád nechá všetko urobiť a dôverujete druhým ľuďom, je táto možnosť pre vás ideálna. Nemusíte nič riešiť, len si počkáte na svoje vyčistené auto.

Na záver

Auto si môžete umývať rôznymi spôsobmi, či už v autoumyvárni alebo vlastnoručne. V ručných autoumyvárňach máte k dispozícii prostriedky, ktoré potrebujete. Je to pomerne jednoduché a cenovo dostupné.

V bezkontaktných autoumyvárňach nemusíte viac-menej nič robiť, len si zvolíte vhodný program. Hlavnou nevýhodou je to, že auto nemusí byť umyté dôkladne a môže sa poškodiť. Na druhej strane, veľkým plusom je ekologickosť, pretože program naozaj využije len toľko vody, koľko je potrebné.

S využitím vody je problém pri vlastnoručnom čistení, pretože to jednoducho nedokážete odhadnúť, ale auto si umyjete precízne. Zároveň to je časovo náročné a povedzme si pravdu, málokto sa na to odhodlá.

Michal Horváth